powrót strona główna A2 Świecko - Konin | Każdy kilometr ma znaczenie
Powrót

Dbając o właściwe ciśnienie w oponach dbasz o środowisko

Choć rzadko się o tym mówi, ciśnienie w oponach auta ma niebagatelny wpływ na jakość jazdy samochodem. Zgodnie z zasadami jego poziom powinniśmy sprawdzać średnio raz w miesiącu i zawsze przed dłuższą podróżą. To nie tylko kwestia bezpieczeństwa i komfortu, ale również kosztów użytkowania pojazdu oraz ekologii.

  • Ciśnienie w oponach a ekologia

Utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia w oponach to jedna z podstawowych zasad ekojazdy. Pozwala zachować płynność (niedopompowane opony są bardziej podatne na odkształcenia, więc samochód prowadzi się mniej stabilnie). Prawidłowy poziom ciśnienia w oponach oznacza też optymalne zużycie paliwa na trasie i wolniejsze zużywanie się samych opon, jak również silnika i elementów podwozia. W ujęciu globalnym przekłada się to także na ograniczenie emisji dwutlenku węgla – prawidłowe ciśnienie wydłuża żywotność tych elementów samochodu, więc rzadziej je wymieniamy czy naprawiamy. Niższe jest zatem zużycie surowców oraz energii potrzebnej do produkcji nowych części, a to w konsekwencji oznacza niższą emisję gazów cieplarnianych oraz również zmniejszenie śladu wodnego.

  • Ciśnienie w oponach a bezpieczeństwo jazdy

Nieodpowiednie, zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie ciśnienie w oponach oznacza gorsze właściwości jezdne pojazdu. Zbyt niskie ciśnienie zwiększa zużycie bieżnika opony, co w konsekwencji wiąże się ze wzrostem ryzyka wystąpienia aquaplaningu, czyli utraty przyczepności na mokrej powierzchni. Zbyt wysokie ciśnienie to z kolei gorsza przyczepność opon, które stykają się mniejszą powierzchnią z asfaltem. W obu przypadkach wydłuża się droga hamowania pojazdu, co ma ogromne znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa.

Jest to ważne zwłaszcza podczas jazdy z dużą prędkością, jak na przykład na autostradzie, kiedy droga hamowania z zasady jest dłuższa. Realna droga hamowania w normalnych warunkach i przy odpowiednio napompowanych oponach – na autostradzie, przy prędkości 140 m/s – może wynieść nawet 240 m. Dlatego oprócz odpowiedniego ciśnienia w kołach konieczne jest zachowanie bezpiecznej odległości – nie mniejszej niż 70 m od poprzedzającego pojazdu (przy prędkości 140 m/s).

  • Ciśnienie w oponach a koszty eksploatacji

Nadmiernie napompowana opona styka się z asfaltem mniejszą, środkową powierzchnią i ta część opony jest narażona na nadmierne zużycie. Przekłada się to na komfort jazdy, ponieważ bardziej odczuwalne są wszelkie wstrząsy. Nieprawidłowe ciśnienie ma też negatywny wpływ na podwozie – jego elementy szybciej się zużywają. W przypadku zbyt niskiego ciśnienia rośnie opór toczenia, którego pokonanie wymaga zużycia większej energii. Przy ciśnieniu niższym o 1 bar niż rekomendowane opór jest aż o 30% wyższy, a to przekłada się na wzrost zużycia paliwa aż o 5%. W tej sytuacji szybciej też zużywa się bieżnik opony – jego środek staje się wklęsły, więc najbardziej narażone na ścieranie są krawędzie opony.

  • Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie w oponach?

Nie ma uniwersalnego poziomu prawidłowego ciśnienia, bo różni się on w zależności od rodzaju pojazdu (osobowy lub ciężarowy) oraz konkretnego modelu. Przyjmuje się, że poziom ciśnienia w samochodzie osobowym powinien utrzymywać się w granicach od 2,2 do 2,5 bara, lecz zgodnie z wytycznymi producenta. W przypadku samochodów ciężarowych przedział ten wynosi od 5 do 9 barów.
Informacje dotyczące konkretnego modelu znajdują się na tabliczce znamionowej pojazdu (umieszczanej na klapie wlewu paliwa, na drzwiach od strony kierowcy, na wewnętrznej stronie drzwiczek schowka, na desce rozdzielczej oraz oczywiście w instrukcji użytkowania pojazdu). Co ważne – tabliczka ta informuje o optymalnym poziomie ciśnienia dla kół przednich i tylnych oraz przy jeździe samodzielnej lub z pasażerami i z obciążeniem.
Uwaga! Ciśnienie w kołach na tej samej osi powinno być jednakowe!

  • Jak sprawdzić poziom ciśnienia w oponach?

Poziom ciśnienia najlepiej sprawdzać na zimnych oponach, czyli po dłuższym postoju. Można to zrobić samodzielnie, np. za pomocą ciśnieniomierza lub na stacji benzynowej, albo z pomocą fachowca – u wulkanizatora. O nieprawidłowościach informują także kontrolki TPMS (Tyre Pressure Monitoring System) na desce rozdzielczej. Jeśli zaświecą się na żółto, należy jak najszybciej sprawdzić i odpowiednio skorygować poziom ciśnienia. W przypadku pojawienia się kontrolki czerwonego koloru trzeba jak najszybciej się zatrzymać (w odpowiednim, bezpiecznym miejscu) i wezwać pomoc, gdyż kontynuowanie jazdy nie jest zalecane.

Odpowiednie ciśnienie w oponach jest szczególnie istotne w czasie dłuższej podróży z dużą prędkością, na przykład na autostradzie. Na szybkiej trasie na pojazd oddziałują większe siły, więc ten element, wpływający na bezpieczeństwo i komfort jazdy, ma znaczenie. Warto więc zmierzyć ciśnienie przed wyjazdem i skorygować je do optymalnego poziomu. Zapewni to lepszą przyczepność, krótszą drogę hamowania, dłuższą żywotność opon, łatwiejsze manewrowanie pojazdem oraz mniejsze zużycie paliwa.

Mobilni wulkanizatorzy będą bezpłatnie sprawdzać ciśnienie w oponach na Autostradzie Wielkopolskiej:
MOP Chociszewo (ok. 85 km A2 kierunek Świecko) – godz. 10:00 – 15:00
25 sierpnia – samochody osobowe i dostawcze
MOP Rogoziniec (ok. 85 km A2 kierunek Warszawa)– godz. 10:00 – 15:00
25 sierpnia br. – samochody ciężarowe
26 sierpnia br. – samochody osobowe i dostawcze