powrót strona główna A2 Świecko - Konin | Każdy kilometr ma znaczenie
Powrót

„Kurs jazdy na autostradzie” w poznańskich i lubuskich szkołach

Kolejna edycja spotkań organizowanych przez Autostradę Wielkopolską w ramach programu „Kurs jazdy na autostradzie” inaugurację miała w październiku ub. roku – po raz pierwszy w Gorzowie Wielkopolskim, ale w grudniu znów zawitała do poznańskich szkół. Pierwsze lekcje na terenie Poznania odbyły się w Zespole Szkół Samochodowych oraz w Zespole Szkół Budowlanych, których uczniowie wzięli udział w zajęciach teoretycznych, prowadzonych przez instruktorkę z HigH Szkoła Jazdy i policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Kurs jazdy na autostradzie – lekcje w szkołach

Zajęcia organizowane w ramach programu „Kurs jazdy na autostradzie” poszerzają wiedzę z zakresu bezpiecznej jazdy na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Spotkania w szkołach są także okazją do zaproszenia uczniów do wzięcia udziału w praktycznej części programu, czyli lekcjach jazdy na autostradzie, które odbywają się pod okiem doświadczonego instruktora. Tego typu jazdy doszkalające są bezpłatne i mogą w nich uczestniczyć zarówno kursanci szkolący się na kierowców, jak i młodzi kierowcy.

Podczas lekcji, które odbywają się w szkołach, przekazujemy uczniom wiedzę na temat bezpiecznego i zgodnego z przepisami poruszania się po autostradach. Omawiamy zasady i specyfikę autostradowej infrastruktury, prezentujemy statystyki, pokazujemy ciekawe filmy. Zapraszamy także do wzięcia udziału w praktycznej, bezpłatnej części programu, która odbywa się m.in. na koncesyjnym odcinku Autostrady Wielkopolskiej – mówi Anna Ciamciak, rzeczniczka prasowa Autostrady Wielkopolskiej S.A. – Jako Autostrada Wielkopolska jesteśmy profesjonalnym partnerem przyszłych i obecnych kierowców, dlatego zależy nam na wzroście poziomu bezpieczeństwa drogowego. Właśnie w tym celu powstał program „Kurs jazdy na autostradzie”, który nieustannie rozwijamy, a poprzez dodatkową inicjatywę, jaką są lekcje prowadzone w szkołach, chcemy przybliżyć przyszłym kierowcom specyfikę dróg szybkiego ruchu – dodaje.

Od teorii do praktyki, czyli wiedza i umiejętności

Według danych CEPiK w ciągu pierwszych 10 miesięcy tego roku uprawnienia do kierowania pojazdami w Polsce zdobyło ponad 251 tysięcy osób. Młodzi kierowcy mają do dyspozycji ponad 1750 km autostrad, po których – w większości przypadków – nie jechali wcześniej wraz z instruktorem (podstawowy kurs na prawo jazdy nie wymaga jazdy po autostradzie). Dlatego Autostrada Wielkopolska realizuje program społeczno-edukacyjny „Kurs jazdy na autostradzie”.

„Kurs jazdy na autostradzie” to nie tylko praktyka, ale także dodatkowe zajęcia edukacyjne w szkołach ponadpodstawowych, które mają zwiększyć świadomość młodych i przyszłych kierowców w zakresie zasad prawidłowej jazdy po autostradach. Na zajęciach, które jako instruktor jazdy prowadzę razem z przedstawicielami Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, poruszamy tematy związane m.in. z bezpieczną jazdą po autostradach i drogach szybkiego ruchu. To bardzo ważne, bo wielu kursantów i młodych kierowców zazwyczaj nie ma dużego doświadczenia na tego typu trasach, więc „Kurs jazdy na autostradzie” pomaga im doskonalić umiejętności – mówi Martyna Strzyżewska, instruktor nauki i techniki jazdy z HigH Szkoła Jazdy w Poznaniu.

Autostrada to szczególna droga, ponieważ umożliwia szybką, komfortową i bezpieczną jazdę pod warunkiem, że kierowca czuje się pewnie za kierownicą i stosuje się do przepisów. Dlatego patronem programu „Kurs jazdy na autostradzie” jest również Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu, a lekcje w szkołach prowadzą policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, którzy mają m.in. doświadczenie w pracy na autostradzie.

Jak pokazują liczne badania i statystyki – między innymi te przeprowadzone na zlecenie Autostrady Wielkopolskiej – podniesienie bezpieczeństwa w zakresie poruszania się po autostradach jest szczególnie ważne wśród młodych kierowców, którzy dopiero nabywają doświadczenia. Jak dotąd wielu z nich mierzyło się z tym wyzwaniem samodzielnie.

Aby jazda autostradą była bezpieczna, musimy przygotowywać kandydatów na kierowców do użytkowania tego typu dróg. Wiedza przekazana podczas zajęć w szkołach, prowadzonych w ramach programu „Kurs jazdy na autostradzie”, często wydaje się prosta, ale w trakcie lekcji nierzadko okazuje się, że uczniowie wielu rzeczy nadal nie wiedzą. Podobnie jest z przeniesieniem teorii na praktykę – nawet jeśli kursant zna dobrze przepisy i zasady poruszania się po autostradzie, to w praktyce okazuje się, że dany manewr, np. na pasie rozbiegowym, musi przećwiczyć nawet kilka razy. Dlatego „Kurs jazdy na autostradzie” to ważna inicjatywa – zarówno z punktu widzenia przekazywanej wiedzy, jak i ćwiczenia umiejętności na „żywym organizmie”, czyli w ruchu autostradowym – podkreśla instruktor nauki i techniki jazdy Martyna Strzyżewska.

W roku szkolnym 2023/2024 lekcje odbywające się w ramach „Kursu jazdy na autostradzie” zawitały już do woj. lubuskiego (pierwsze, październikowe zajęcia odbyły się w I Liceum Ogólnokształcącym w Gorzowie Wielkopolskim), a w grudniu powróciły do Poznania. Wzięło w nich udział ok. 380 uczniów. Kolejne zajęcia są planowane w II semestrze roku szkolnego.